Optimální výživa zdravého kojence

nejoptimálnějším způsobem výživy kojenců je kojení

studie potvrdily jeho ochranné účinky proti infekčním nemocem jako jsou průjmy, záněty středouší, respirační infekce , ale i proti vzniku alergie a dalších   civilizačních chorob jako obezita, hypertence, autoimunitních onemocnění jako celiakie nebo cukrovka.

Období výhradně mléčné

zdrojem výživy je mateřské mléko, u nekojeného mléko počáteční

u prospívajícího kojence může trvat 6 měsíců, množství vypitého mléka by mělo odpovídat 1/6 hmotnosti dítěte, tj. 150-180 ml/kg/den

Nemléčné příkrmy

začátek zavádění příkrmů je doporučen mezi 17.-26. týdnem života (4.- 6. měsícem věku) v závislosti na psychomotorickém vývoji kojence tj. dítě by mělo umět sedět s oporou, otevřít ústa na podávanou lžičku a nevytlačit je jazykem zpátky.

zavedení příkrmu před 4. měsícem věku je spojeno s rizikem aspirace a s vyšším rizikem vzniku alergií

pozdní zavedení je spojeno s problémy odmítání stravy, s nedostatečným pokrytím nutričních hodnot a také s vyšším rizikem alergií

období mezi 4.- 6. měsícem věku je nazýváno tolerančním imunologickým oknem a je v něm při styku s alergenem podstatně pravděpodobnější vývoj tolerance než senzibilizace.

příkrm podáváme lžičkou, mixovaný nebo rozmačkaný s měkkými kousky.

první se zavádí jednosložkový zeleninový příkrm, postupně víceložkové pyré s přídavkem masa 20g na dávku, po 6.měsíci věku 35g na dávku, maso 1x týdně nahrazujeme žloutkem.

druhým  příkrmem je neslazené ovocné pyré postupně obohacené jogurtem.

třetím přikrmem je cereální kaše, po bezlepkových produktech (rýže, kukuřice) následují kaše obilné (pšeničná).

za optimální z hlediska prevence celiakie se považuje postupné zavádění zvětšujících se malých a středních dávek lepku za ochranného vlivu kojení mezi 4.- 7. měsícem věku. Náhlé zavádění velkého množství lepku zvyšuje riziko celiakie a diabetes melitus I typu.

Zavádnění příkrmů by mělo být doprovázeno pokračováním kojení, nové složky zavádíme jednotlivě odstupem následující 3-4 dnů a sledujeme možné projevy alergie, zejména u kojenců s rizikem vzniku alergie.

Nápoje v prvních 6-ti měsících nejsou nutné. Vyjímkou jsou stavy spojené s hořečkou nebo velkou ztrátou tekutin. Po 6. měsíci věku preferujeme kojeneckou vodu nebo čaj v množství 150-200ml denně. Ovocné šťávy zabraňují vstřebávání železa, mají vysoký obsah sacharidů, nesvtřebané uhlohydráty ve střevě kvasí a způsobují nadýmaní, bolesti břicha a průjmy kojenců, jejich nadměrné pití může způsobit zubní kaz. Proto pro ovocné šťávy platí doporučení max.obsahu 150mg sacharidů/100 ml a maximální denní dávku 150 ml denně.

Prevence alergií

nebyl prokázán účinek žádné hypoalergenní diety těhotné ženy s rodinnou anamnézou alergie na výskyt alergie u dítěte, striktně by však měl být vyloučen alergen, na který je žena alergická

základní prevencí je kojení, kojící matky nemusí dodržovat žádnou dietu preventivně, hypoalergenní dieta se nasazuje až v případě výskytu projevů alergie u dítěte.

 

 

Zpracováno  dle MUDr Natalia Szitanyi: Optimální výživa zdravého kojence  (vyd. Ambulance PLDD a dětské gastroenterologie a výživy,Praha)

a MUDr.Jiřího Nováka: Výživa kojence a prevence alergických onemocnění (vyd. Alergologie a imunologie při Ústřední vojenské nemocnici,Praha)