Podávání kanavitu a Vigantolu

Podávání vitamínu K (Kanavit)

 

Podávání vitamínu K slouží jako prevence  neočekávaného krvácení z jeho nedostatku, které se může  vyskytnout i u zcela  zdravě se  jevících novorozenců a kojenců.

 

Krvácení se vzácně může objevit již 1. den po porodu, nejčastěji se však  2. den až 2 týdny po porodu, kdy může dítě krvácet do zažívacího traktu, méně často z pupečníku nebo  po  krevních odběrech.  U pozdní formy  mezi 2.  až 12. týdnem věku dítěte převládá  nitrolebeční krvácení.

Doporučení pro donošené novorozence

Kanavit lze aplikovat dvěma způsoby:

 

Buď  dítě dostane  1mg vitamínu K / Kanavit/   intramuskulárně ( do svalu) přímo v porodnici mezi 2-6 hodinou po porodu, v tomto případě  již dávku není nutno opakovat.

Nebo se podává 1 kapka Kanavitu per orálně (do úst) po porodu. U plně kojených dětí je nutné opakovat  tuto dávku 1x týdně až do stáří 10. až 12. týdnů věku.

Tento způsob aplikace se nehodí pro novorozence se zvýšeným rizikem krvácivé nemoci (nedonošení, novorozenci matek s  antiepileptickou a antikoagulační terapií, při jaterním onemocnění, pooperačních stavy – např. po operaci tenkého střeva, u závažnější prolongované žloutenky, při podezření na malabsorbci (špatné vstřebávání ze zažívacího traktu), nebo při závažné poruše růstu.

Kanavit podáváme s trochou mateřského mléka  na kávové lžičce. Nikdy nekapeme přímo do úst.

Podávání vitamínu D  (Vigantol)

 

Vitamín D se podává jako prevence křivice u dětí a zdravých novorozenců.
U zdravých novorozenců se podává 1 kapka denně (667 IU vitamínu D3), u předčasně narozených dětí 2 kapky denně ( 1 334 IU vitamínu D3)

Děti mohou užívat Vigantol olej od druhého týdne do konce prvního roku života.
Ve druhém roce je další preventivní léčba Vigantolem doporučována obzvláště během zimních měsíců.

Kojencům a malým dětem se kapky podávají na lžíci mléka nebo kaše. Nedoporučuje se přidávat kapky do dětské lahve nebo do většího množství kaše, protože tak není zaručeno podání plné dávky.

Starší děti a dospělí užívají Vigantol olej v polévkové lžíci s tekutinou.
Při kapání je nutno držet lahvičku ve svislé poloze.