Možné očkovací schéma v prvním roce života –  povinná + nepovinná očkování

V prvním roce života můžeme děti nepovinně očkovat proti rotavirům, které způsobují  průjmy vedoucí až k odvodnění dítěte, dále proti pneumokokům – bakteriím, které vyvolávají těžké a rychle probíhající infekce – záněty mozkových blan, otravy krve a těžké zápaly plic. Dítě po prodělaném pneumokokovém zánětu blan /meningitidě/  může i ohluchnout. A  dále proti meningokoku typu B – bakterii vyvolávající  otravy krve /sepse/  a záněty mozkových blan.  Více také v sekci nepovinná očkování.

 

Rotaviry se podávají  ve dvou  nebo třídávkovém schématu /Rotarix – 2 dávky, Rotateq – 3 dávky/ v rozestupu minimálně 1 měsíce, očkuje se  od 6. týdne  do 24 týdne života.

Pneumokoky – pojišťovna  hradí schéma 2+1  tzn. 2 dávky v rozestupu minimálně   2 měsíců  do 7 . měsíce života  a 3. dávku za 6 měsíců od 2. dávky. U nedošených 3 dávky v rozestupu 1 měsíce a po 1 roce věku přeočkování. Začíná se očkovat ve 2 měsíccích věku.

Meningokok  typu B – očk. látka Bexsero  2 dávky v rozestupu 2 měsíců věku a po roce přeočkování. Možné je začít ve 2 měsících věku.

 

Očkovací látky jsou bezpečné, dítě se nedá “ přeočkovat“, látky lze podávat současně, očkováním se zaměstná necelé 1% imunitního  systému a není více komplikací po očkování. Dá se ale také očkovat postupně, rozestup mezi jednotlivými vakcínami musí být 2 týdny.

Orientační cena  za očkovací schéma proti rotavirům vakcínou Rotateq  je 3.450 Kč za celé očkovací schéma,   očkovací dávka proti meningokoku typu B – Bexsero – 1 . dávka  2 750Kč.

Očkování proti pneumokokům  Synflorix  hradí pojišťovna.

Prevenar 13  doplatek 450Kč za dávku.